zajac

Pridružen/-a: 26.01. 2008, 17:55 Prispevkov: 123 Kraj: KGB Lubyanka
|
Objavljeno: 26 Maj 2008 11:12 Naslov sporočila: ANALIZA VOJAŠKIH ASPEKTOV TERENA; Metodologija OKOKS |
|
|
ANALIZA VOJAŠKIH ASPEKTOV TERENA; Metodologija OKOKS (tudi OCOKA)
Metodologija OKOKS je proces analize terena s strani vojaških dejavnikov. Analiza je usmerjena zgolj na določene-za vojaštvo ključne determinante. OKOKS je akronim oziroma okrajšava večih imen. Akronim je sestavljen iz petih črk, kjer vsaka črka predstavlja svoj pomen:
- »O« kot opazovanje in območje ognjenega delovanja
- »K« kot kritje in maska
- »O« kot ovire (naravne in antropogene)
- »K« kot ključno zemljišče in ključni objekti
- »S« kot smeri dostopa in koridorji mobilnosti
Vse te determinante morajo biti analizirane v luči:
-misije/naloge enote
-vrste operacije
-nivoja poveljevanja
-sestave sil
-orožij in opreme, ki bo uporabljena
(Army Study Guide: 1999)
ANALIZA TERENA NI KONČNI PRODUKT OBVEŠČEVALNE PRIPRAVE BOJIŠČA AMPAK ZGOLJ ORODJE, KI NAM POMAGA UGOTOVITI KATERA OD VARIANT BOJEVANJA NAJBOLJE IZKORIŠČA LASTNOSTI TERENA ! (Fabčič in Rožanec: 1998)
»O« kot opazovanje in območje ognjenega delovanja:
Namen opazovanja je videti nasprotnika (oziroma različne točke), hkrati pa ne biti opažen z nasprotne-sovražnikove strani. Dejstvo je, da se lahko vse kar je vidno tudi zadane oziroma ustreli. Torej polje ognjenega delovanja je območje kjer se lahko z orožjem ali skupino orožij učinkovito pokrije območje z določene pozicije.
Vrednotenje opazovanja in območja ognjenega delovanja omogoča prepoznavanje potencialnih območij boja, prepoznavanje obrambnega terena in pozicij postavitve orožij ter sistemov, prepoznavanje kje so manevrske sile najbolj ranljive…
Pomembna je vidljivost, ki je odvisna od vremena oziroma je to trenutni/začasni pojav. Prav tako je vidljivost odvisna od terena, ki je za razliko od vremenskih pojavov praviloma trajen. Praviloma je opazovanje najboljše z najvišje točke/terena v območju.
Torej območje ognjenega delovanja je območje kjer je kritje z orožjem z določene točke učinkovito. Orožje lahko razdelimo v dve skupini, in sicer:
-orožje neposrednega streljanja kot so strojnice, puške, TOW sistemi…, kateri zahtevajo neposredno linijo pogleda do tarče.
-orožje indirektnega streljanja kot so možnarji in topovi
Opazovanje in polja ognja nista enaki postavki, namreč vidljivost je lahko 25 kilometrov, vendar pa če je oborožitev sestavljena zgolj iz strelnega orožja-pušk, potem je polje ognjenega delovanja skrčena na približno 500 metrov.
»K« kot kritje in maska
Kritje je zatočišče oziroma zavarovana točka pred sovražnim ognjem, ki ja lahko ali naravna ali pa umetna. Dobro je vedno uporabljati krite poti in pri vsakem počivališču poiskati kritje, ne glede na to ali je planiran zgolj kratek postanek. Na žalost pa obstajata dva faktorja, ki motita in otežujeta stalno kritje. Eden je čas in drugi teren. Maskiranje je zavarovanje pred opazovanjem ali nadzorom, vključujoč maskiranje pred nadzorovanjem iz zraka.
V preteklosti so drevesa nudila dobro kritje, vendar pa z sodobnimi termičnimi in infrardečimi pripomočki, drevesa ponavadi ne nudijo več učinkovitega kritja. Med premikanjem je v večini primerov kritje sekundarnega pomena, zato je pomembno izbiranje poti in pozicij, ki ne dovoljujejo kritega ali maskiranega nasprotnika poleg sebe oziroma v bližini.
Kritje je torej protekcija pred učinki orožja, bodisi posredno, neposredno ali iz zraka. Določene strukture terena lahko zagotovijo kritje pred večimi vrstami ognja, med tem ko določene strukture »poskrbijo« le za kritje pred posamezno vrsto orožja. Maskiranje pa je zavarovanje pred opazovanjem, bodisi iz zraka, tal ali pa obojega. Kritje so lahko pobočja, vegetacija, pozidave…Omeniti velja, da kritje in maska nista vedno enaka.
Če obstaja možnost, da se sile, ki napadajo, premikajo prikrito-pod masko, se možnosti za presenečenje nasprotnika povečajo. Prikrite in maskirane poti dostopa so izjemno pomembne za poizvedovanje enot, razhajajočo pehoto in uporniške oziroma teroristične sile.
»O« kot ovire (naravne in antropogene)
Ovire so kakršnekoli zapreke, ki ustavljajo, zadržujejo ali odvračajo gibanje/premikanje. Ovire so lahko naravne (reke, močvirja, klifi, gore…), lahko pa so tudi umetne-proizvedene s strani človeka (jaški, betonske ali kovinske pasti… ). Lahko so že izdelane ali pa se izdelajo na licu mesta. (Army Study Guide: 1999) Poleg mobilnost na tleh lahko določene ovire otežujejo tudi mobilnost v zraku. Takšne ovire so lahko visoka drevesa (višja od 25 m), stolpi, višje zgradbe, gore, dim…(Fabčič in Rožanec: 1998)
PRIMERI:
Zgradbe, strma pobočja, reke, jezera, gozdovi, puščave, močvirja, goščave (džungle), mesta, minska polja, jarki, vojaške žične ovire…
Pomembne determinante, ki jih je potrebno vzeti v obzir:
VEGETACIJA: gostota in premer debel pri drevesih
POVRŠINSKE VODE: širina in globina ter hitrost toka, nagib in višina brega, material korita
MATERIALI NA POVRŠINI: vrste zemlje, peska, količina vsebnosti vode
OBLIKA POVRŠJA: strmine, ki vplivajo na mobilnost
OVIRE (NARAVNE in ANTROPOGENE): zračne in zemeljske ovire
TRANSPORTNI SISTEMI: razvrstitev mostov in karakteristike cest; širina, ovinki-zavoji, radij, nagibi/strmine
NASELJA
VREME: učinki dejanskega napovedanega vremena (močne padavine, snežene padavine)
»K« kot ključno zemljišče in ključni objekti
Ključno zemljišče je katerakoli lokacija katere zaplemba oziroma pridržanje nudi bojevniku izrazito prednost pred nasprotnikom. Pogoj ni nujna okupacija zemljišča, temveč lahko zgolj nadzor nad njim. Lahko je nadzorovan z streli ali pa manevri. Urbana območja so pogosto na pogledu generalštaba z višje točke kot ključnega terena, saj se lahko nadzorujejo poti. Drži pa tudi, da lahko urbano območje, ki je porušeno, postane ovira. Višje ležeča zemljišča so lahko ključnega pomena, saj dominirajo območju z dobrim pogledom za opazovanje in območjem ognjenega delovanja. Na odprtem območju lahko poglobljeno območje ali pa suha rečna struga predstavljata edino kritje v nekaj kilometrih-v tem primeru postaneta ti točki ključna terena. Dobro je vedno poizkušati najti ključni teren v bližini, četudi na prvi pogled ne zgleda kot ključni.
PRIMERI:
-most preko neprebrodljive reke, ki nudi dostop do nasprotne obale brez možnosti napadenega prečkanja
-izravnano območje na pretežno grobem terenu za pristajalno območje za zračno-mobilne operacije
-če obstaja zgolj ena primerna smer dostopa do cilja napredovanja, potem bodo ključne točke na smeri dostopa verjetno ključni tereni
»S« kot smeri dostopa in koridorji mobilnosti (uporablja se tudi izraz »avenije dostopa«)
Avenija dostopa je zemeljska in/ali zračna smer za napredovanje enote določene velikosti k njenemu cilju, ključnemu objektu ali nekemu področju.
AVTOR:
Mitja Novak (21050534) _________________ Dulce et decorum est pro patria mori! |
|